Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

Kurumsal web sayfası

Kurumsal web sitesinde olması gerekenler

Şirketlerin web siteleri, onların çevrimiçi dünyadaki yüzü konumundadır. Bu sebeple çağın gerekliliklerine uygun, ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap verecek bir web sitesi hazırlamak, marka algısı açısından da büyük önem taşır.

Pek çok kurum, yeni bir web sitesi tasarlamak ya da yıllardır kullandığı siteyi yenilemek istediğinde, “kurumsal internet sitesinde olması gerekenler nelerdir?” sorusu ile yola çıkar. Zira teknolojik gelişmeler, iş süreçlerini her geçen gün daha farklı bir noktaya taşırken, kurumsal internet siteleri için de dünün çözümleri ya da alışkanlıkları bugünün ihtiyaçlarını karşılamaz. Kurumsal site güvenliği başta olmak üzere, kurumsal web siteleri için güncel yaklaşımlara öncelik verilmesi gerekir.

Kurumsal web sitesi Çeşitleri Nelerdir?

Kurumsal web siteleri, çoğunlukla ürünler ya da hizmetler hakkında detaylı bilgi sunar. Dolayısıyla bu tür web sitelerinin içerik güncelleme sıklığı, kurumsal internet sitesinin türünü belirler. Kurumsal web siteleri, dinamik ve statik olmak üzere ikiye ayrılır.

Dinamik web sitesi

Dinamik web siteleri, sıklıkla içerik güncellemesi alan yapıda oldukları için, kullanıcıların kod bilgisine ihtiyacı yoktur. Bu tür kurumsal web siteleri, içeriğin kolayca eklenip çıkarılması için özel olarak tasarlanır. Bu sebeple güncellemeler bir içerik giriş paneli yardımıyla kolayca gerçekleştirilir.

Statik web sitesi

Statik web sitelerinin güncelleme sıklığı çok nadirdir. Genellikle birkaç sayfadan oluşan bu tür siteler, sade tasarımları ile dikkat çeker. Bu tür kurumsal web sitelerinde içerik eklemek ya da çıkarmak, çoğunlukla kodlama bilgisi gerektirir. Nadiren güncellendiklerinden dolayı, içerik girişi için geliştirilmiş bir panele ihtiyaç duymazlar.

Kurumsal web sitesi güvenliği nasıl sağlanır?

Şirketler için en değerli kaynak veridir ve verinin güvenliği, işletmenin faaliyetlerini kesintisiz sürdürebilmesi için kritik değer taşır. Veri kayıpları kurumlara, telafisi mümkün olmayacak hasarlar verebilir. Bu sebeple kurumsal site güvenliği, şirketler için hayati öneme sahiptir. Siber tehditlerin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında işletmeler için kurumsal web sitesinin güvenliğini sağlama noktasında alınacak bazı tedbirler mevcuttur.

Yedekleme

Günümüzde yedekleme, veri üreten kurumlar için olmazsa olmaz bir uygulama halini aldı. İçeriklerin düzenli biçimde sık sık yedeğini almak, veri kaybı ihtimalini en aza indirir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken, yedeklerin sitenin orijinal dosyalarıyla aynı yerde değil, mümkünse uzak ve daha güvenli bir sunucuda tutulması gerektiğidir.

Şifreleme

Yöneticilerin web sitesine girerken kullandıkları admin şifreleri, kolayca tahmin edilemeyecek yapıda olmalıdır. Büyük ve küçük yazıma duyarlı harf ve rakamlardan oluşan, en az 8 karakterli karmaşık bir şifre, kurumsal internet sitenizin kolay hedef olma ihtimalini düşürür.

Hosting

Kurumsal site güvenliği için hosting çözümü son derece önemlidir. Gelişmiş güvenlik duvarları ile korunan bir sunucu, işletmenin siber saldırılardan etkilenme şansını minimuma indirir. Dolayısıyla hosting noktasında yatırımdan kaçmamak ve kurumsal site güvenliğini mümkün olan en üst seviyede tutmak hayati önem taşır.

SSL sertifikası

Web siteleri için bir güvenlik standardı haline gelen SSL sertifikası, müşteriler bazında sitenizin güvenilir olduğu algısını yaratmada büyük önem taşır. Kurumunuzun internet adresindeki “http” protokolü, SSL sertifikasına sahip olduğunuzda “https”ye dönüşür. Ayrıca bazı web tarayıcılar, SSL sertifikasına sahip olmayan sitelere girildiğinde, arama çubuğunda “Güvenli değil” ibaresi gösterir. Büyük küçük her ölçekteki şirketin SSL sertifikası alması, marka kimliği açısından da yüksek değere sahiptir.

Yazılım

Kurumsal web sitesi hazırlarken doğru yazılımcı ya da yazılım ekibiyle çalışmak, ortaya çıkabilecek muhtemelen güvenlik açığı risklerini minimuma indirir. Zira tecrübesiz yazılımcılar ile çalışmak, kurumsal internet sitenizde hiç bilmediğiniz ama hacker’lar tarafından keşfedilmesi zor olmayan açıkların bulunmasına sebep olabilir. Bu yüzden siber güvenlik noktasında risklerin farkında olan, güncel çözüm ve tehditleri araştıran, kurumsal web sitenizle uzun yıllar ilgilenecek güvenilir yazılımlarla çalışmak kritik önem taşır.

Kurumsal web sitesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken 3 kritik husus

Mobil uyumluluk

Günümüzde internet siteleri çoğunlukla mobil uygulamalar üzerinden ziyaret ediliyor. Bu sebeple mobil uyumluluğu olmayan kurumsal bir internet sitesi, vadettiği potansiyelin çok daha altında ilgi görecektir.

Yüksek kaliteli görseller

Düşük çözünürlüklü, anlaşılması güç ya da kenarlardan bastırılmış görseller, kurumsal web sitelerinin ve beraberinde marka algısının “basit” olarak nitelenmesine yol açar. Bu sebeple mümkün olduğunca yüksek kaliteli, sitenin açılma hızını yavaşlatmayacak boyutta görseller kullanmak gereklidir.

İletişim formları

Pek çok kurumsal web sitesinde iletişim formları bulunur ancak bazen bu formlar çalışmaz haldedir. Son kullanıcıyla iletişim için tasarlanan bu formlar en iyi şekilde çalışmalı ve paylaşılan hiçbir içerik kaçırılmamalıdır.

Kurumsal web sitesi Nedir?

Markaların son kullanıcı ile internet üzerindeki buluşma noktaları olan kurumsal web siteleri, mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunmalıdır. Kurumsal internet sitesindeki eksikler ya da teknik problemler, tüketiciler tarafından doğrudan marka algısıyla ilişkilendirilir. Bu yüzden işletmelerin kurumsal web siteleri, çağın gereklerine uygun, kullanıcı dostu, ürün ya da hizmetler hakkında ihtiyaç duyulan bilgilerin kolayca bulunabileceği biçimde tasarlanmalıdır.

Kurumsal web sayfası
Kurumsal web sayfası

Firmanın ihtiyaçlarına özel hazırlanan Kurumsal web sayfası tasarım hizmeti web sitemizin arama motorları üzerinden bulunabilirliği açısından arama motoru optimizasyon ve web sayfamızı ziyaret edenlerin bize geri dönüşümü için tasarım ve yazılım bileşenlerini içerir.

Profesyonel tasarım ve yazılım ile hazırlanmayan, üzerinde emek verilmeyen, arama motoru optimizasyonu yapılmamış internet sitelerine, organik arama dışında reklam yöntemiyle de olsa ziyaretçi çeksek bile profesyonel ve kurumsal bir tasarımla hazırlanmış web sayfalarına göre geri dönüşüm oranları daha düşük olacaktır.

Bu nedenlerden ötürü kurumsal web sayfası tasarımı firmalar için günümüz rekabet ortamında yeni müşteriler edinmek açısından çok önemlidir.

Kurumsal web sayfası tasarımı hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Kurumsal web sayfası tasarımının firmanızın kurumsal renklerine uyumlu olmasına ve sayfa tasarımının profesyonel bir görünümde olmasına dikkat edilmelidir. Bilinen bir markanın kurumsal renklerinden farklı bir renkte web sayfası yapmış olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Kurumsal web sayfası hızlı açılan, kullanıcıyı yormayan, ürünlere veya hizmetlere rahatça ulaşılan biçimde hazırlanmalıdır.

Kurumsal web sayfası rahatlıkla yönetilebilir dinamik bir altyapı ile hazırlanmalı ve sizin tarafınızdan güncellenebilir olmalıdır.

Kurumsal web sayfası tasarımı ziyaret yapılan tablet, bilgisayar ve telefon ekranlarına kendini otomatik olarak uyarlayan duyarlı (responsive) yapıda olmalıdır.

Kurumsal web sayfası ürünler ve hizmetler hakkında sayfa ziyaretçilerini kapsamlı biçimde bilgilendiren özgün içerikle hazırlanmalıdır.

Kurumsal web sayfası arama motorlarının sevdiği yazılım alt yapısı ile yapılmalı, sayfa başlık ve içerik uyumlarına dikkat edilmelidir.

Kurumsal web sayfaları, şirketinizin kurumsal renklerine uygun, profesyonel ve görsel kalitesi yüksek, çabuk açılır sayfalardan oluşan, benzersiz anlatımlı bilgiler içeren web sayfalarıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Opencart modülleri

Opencart modülleri

Opencart Modülleri En basit tanımlama ile opencart modülleri işini online ortama taşımak ve e – ticaret

Web Tasarım ?

Web tasarım, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirme dışında, web sitesi geliştirmenin

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization), daha anlaşılır bir ifade ile “arama motoru optimizasyonu”, web sitelerin trafiklerini arttırmak ve web